Jak zacząć, czyli tutaj znajdziesz garść przydatnych informacji jak krok po kroku stać się podcasterem. Poniżej teks, który znaleźliśmy w przepastnych meandrach internetu, ale myślimy, że bardzo dobrze opisują proces powstawania i produkcji swojego pierwszego podcastu. Zatem zapraszamy do zapoznania się z bardzo ciekawymi informacjami.
Jeśli chcemy utworzyć podcast, ale nie wiemy od czego zacząć, zatem przedstawiamy kilka rad, pomocnych słów właśnie dla nas.
Co budujemy? Nauczymy się, jak nagrać własny podcast za pomocą Audacity, opensource’owego edytora dźwięku przeznaczonego dla Windows, Max OS X i Linuksa. Pokażę, jak nagrać głos, importować muzykę i zaaranżować ją za pośrednictwem funkcji wielu kanałów Audacity. Podpowiem, jak skorzystać z Podifiera, bezpłatnego programu do tworzenia kanałów podcastów, które można wgrywać do iTunes.
Początkowe zamieszanie związane z pojawieniem się podcastów już minęło, jednak nadal z dźwiękiem możemy zrobić wiele rzeczy, których nie zrobimy z wideo, zwłaszcza jeśli dysponujemy skromnym budżetem. Nie potrzebujemy modnych kamer czy wiedzy o edycji filmów, by utworzyć podcast. Wystarczy przyzwoity mikrofon i oprogramowanie open source, by wszystko dobrze przygotować.
Do wykonania zadania wybraliśmy Audacity – opensource’owe, wielościeżkowe narzędzie do nagrywania i edycji dźwięku, dostępne dla systemów Windows, Mac OS X i Linuksa. Może nie jest to najcenniejsze oprogramowanie, jednak charakteryzuje się stabilnością i funkcjonalnością, którą trudno znaleźć w komercyjnych produktach.
SPRZĘT
Co jakiś czas ukazują się podcasty o nagrywaniu podcastów. Zazwyczaj, w przeważającej większości programy te traktują o kartach dźwiękowych, o grubościach kabli zasilających, o cenach kabli, o mikserach, przedwzmacniaczach.
Większość z ludzi chcących nagrać swój pierwszy własny podcast wyłączy tą audycje po pierwszych 10 minutach, bo po pierwsze nie ma 10.000 PLN, po drugie nie zna się na tajnikach akustyki, po trzecie nie ma zamiaru wydawać pieniędzy na mikrofony Shura, Seinhesera itp, i inne akie drogie cacka.
Przepraszamy tutaj, że zaczynamy od krytyki innych, ale podcasting TO NIE RADIO – to wolność i swoboda, za rozsądną cenę. Jakość – tak, ale jakoś to będzie jak zaczniemy nagrywać na patyczaku z Hipermarketu. Kup zwykły mikrofon, jak pracujesz na blaszaku, czyli PC – kup mikrofon USB, jak pracujesz na Macintoshu, możesz też kupić mikrofon USB. Przy używaniu Macintosha, problem z kartami dźwiękowymi odpada, bo jakość komputerów oraz jego komponentów jest już dość wysoka, co nie znaczy że nie można sobie dokupić pewnych dodatków.
NIE INWESTUJ, JEŚLI NIE JESTEŚ PRZEKONANY, ŻE PODCASTING TO TWOJE HOBBY!
Poczekaj, nagraj kilka odcinków, poczekaj na odzew, na komentarze oraz na inne formy wsparcia twojego pomysłu. Próżne rozmowy i dywagacje na temat kart dźwiękowych, mikrofonów, przedwzmacniaczy i cen kabli zdadzą się na nic, jeśli po kilku odcinkach skończy ci się wena i pomysł na podcast.
Zatem zacznij zwyczajnie. Nie ulegaj manii wielkości i megalomanii sprzętowej.
Z czasem, jeśli poczujesz „blues’a” możesz zainwestować w sprzęt.
Nie promujemy tutaj sprzętu, ale większość z podcasterów, zaznajomionych z naszym serwisem, korzysta z przenośnych urządzeń, takich jak „nagrywajka” firmy ZOOM, Olympus, Sony. Jednakże najbardziej popularne wśród polskich podcasterów są ZOOMy H1, H2, H2N. Ceny są przyjazne, na serwisach aukcyjnych można już poniżej 100 PLN nabyć i Zoom’a jak i inne dyktafony. Zatem nie ma co się silić na jakiś super drogi sprzęt, z super jakością. Większość z podcasterów nagrywa z jakością MP3 128/160 kb. Pamiętajmy, że docelowo i tak będziemy kompresować dźwięk do formatu MP3.
Poniżej kilka dobry rad dla nowego podcastera.
HOSTING
Nie wszystkie firmy hostingowe umożliwiają publikację plików w formacie MP3, jednak można to ominąć. Całkowicie open sour ce’owym sposobem jest przyłączenie się do serwisu Internet Archive i opublikowanie tutaj naszych podcastów. Nadal możemy skorzystać z Podifiera do tworzenia kanałów dla wgranych plików; po prostu zapisujemy lokalnie plik RSS lub XML, upewniając się jednocześnie, że wskazywane są nasze pliki MP3. Możemy też zapłacić ok. 50 złotych za podstawową wersję konta w serwisie Jellycast Otrzymamy za to miejsce na nasze podcasty, plus proste w obsłudze narzędzia dedykowane iTunes, służące do tworzenia kanałów. Polecany jest także serwis Libsyn.com, który był wykorzystywany przez większość pierwszych polskich podcasterów. Serwisy takie jak LIBSYN.COM, BlueHost albo 1&1 są także przez nas polecane.
Audacity to potęga
Wielu podcasterów korzysta z darmowego, opensource’owego programu czyli Audacity. Na nim się dziś skupiamy, ale oczywiście jest wiele innych programow do obróbki dźwięku, których nazw tu dziś nie przytoczymy.
Zatem instalujemy Audacity, ale jeszcze nie uruchamiamy programu. Najpierw musimy dodać wsparcie MP3. W tym celu łączymy się ze stroną znajdującą się pod adresem http://snipurl.com/lamedriver i pobieramy plik lame-3.96.1.zip. Rozpakowujemy go i kopiujemy plik lame_enc.dll do folderu Audacity.
Uruchamiamy Audacity.
Przechodzimy do Edytuj › Ustawienia i klikamy zakładkę Audio I/O. Wybieramy Mono z menu Kanały. Nawet jeśli mamy mikrofon stereo, najlepiej zapisywać nagrania głosu w postaci pojedynczego kanału mono – później możemy umieścić go gdziekolwiek w miksie stereo. Będziemy potrzebować także innych narzędzi. Podifier to bezpłatne oprogramowanie, dzięki któremu utworzymy kanały RSS dla podcastów. Jest prosty w użyciu i ma wbudowane narzędzia FTP. W celu publikacji ukończonego podcastu skorzystamy z iTunes.
Częstotliwość próbkowania
Klikamy zakładkę Jakość i wybieramy 44100 Hz jako próbkowanie (tak samo jak w dźwięku audio na płytach CD). Jeśli nasza karta obsługuje 24 lub 32 bity, to świetnie, ale dla mowy wystarcza 16 bitów, to też dla domyślnego formatu próbkowania wybieramy tę wartość. Klikamy OK, by powrócić do głównego okna.
Poziomy Mikrofonu
Z rozwijanego menu Paska miksera wybieramy Mikrofon. Podłączamy nasz mikrofon do karty dźwiękowej, następnie klikamy ikonę mikrofonu w Pasku miernika. Mówimy coś do mikrofonu i ustawiamy poziom wejściowy w Pasku miksera.
Zaczynamy nagrywanie
Klikamy przycisk Nagraj i zaczynamy mówić. W Audacity zobaczymy wzór fali naszego głosu. Gdy skończymy, klikamy żółty przycisk Stop. Zaznaczamy nagrany kanał, przechodzimy do Plik › Eksportuj jako WAV. Zapisujemy plik na dysku. Jeśli musimy powtórnie dokonać nagrania, kasujemy wszystko i zaczynamy jeszcze raz.
Dodajemy ścieżki
Audacity to wielokanałowy edytor dźwięku, to też możemy w nim tworzyć dźwięki w warstwach (lub ścieżkach dźwiękowych). Gdy chcemy, by nasz podcast zawierał ścieżkę dźwiękową, możemy ją prosto dodać, o ile mamy pliki z dźwiękami zapisane na dysku w formacie, który odczyta Audacity.
Import audio
Przechodzimy do menu Projekt i wybieramy Importuj plik audio. Na dysku twardym odnajdujemy i wybieramy plik muzyczny. Muzyka zostanie zaimportowana do Audacity jako nowa ścieżka. Klikamy przycisk Odtwórz. Ustawiamy poziom głośności oraz pozycję pliku w naszym edytorze.
Kanały
W Audacity każdy kanał ma oddzielną regulację głośności i balansu w postaci suwaków. Używając słuchawek możemy ustawić wyjście kanału do lewego lub prawego pola stereo. To, co mówimy powinno znaleźć się pośrodku, muzykę i efekty dźwiękowe możemy umieścić w prawym lub lewym kanale za pomocą odpowiednich suwaków.
Przesunięcie ścieżek
Gdy dodajemy muzykę lub efekty, umieszczane są one na początku sekwencji odtwarzania. Aby określić punkt startowy nagranego komentarza, wybieramy Narzędzie do przesuwania w czasie na Pasku kontrolnym Audacity, następnie klikamy i przytrzymujemy ścieżkę z głosem, przesuwając ją w poziomie tak, by komentarz rozpoczynał się po muzyce.
Nazwy ścieżek
Gdy pracujemy na wielu ścieżkach audio, nadanie im nazwy może się okazać pożyteczne. Klikamy strzałkę z rozwijalnym menu, znajdującą się obok etykiety Ścieżka audio przy pierwszej nagranej ścieżce. Wybieramy polecenie Nazwa, by wybrać coś bardziej intuicyjnego. Możemy tutaj zmienić inne parametry ścieżki.
Pierwsze edycje – wyciszanie
Efekty wyciszania sygnału można uzyskać za pomocą Narzędzia obwiedni. Wybieramy je z Paska kontrolnego Audacity. Następnie odtwarzając muzykę, klikamy w miejscu, w którym chcemy, by muzyka zaczęła cichnąć. Wyrównujemy poziom głośności korzystając z myszy. Pierwsze kliknięcie tworzy punkt, który możemy edytować.
Pierwsze edycje – głośność
Z wybranym Narzędziem obwiedni klikamy miejsce, w którym chcemy, by dźwięk zaczął być pogłaśniany i myszką zwiększamy głośność nagrania. Wracamy do pierwszego punktu ustawień, który dodaliśmy. Naprowadzamy wskaźnik myszy na najwyżej położony punkt utworzony przy wybranym Narzędziu obwiedni i pogłaśniamy, klikając i przemieszczając ten punkt.
Pierwsze edycje – korekta
Usuwanie błędów, trzasków i innych odgłosów z nagrania to w Audacity proste zadanie. Przesłuchujemy nagranie, by stwierdzić, które jego fragmenty wymagają edycji. Powiększamy je za pomocą narzędzia Lupa, następnie umieszczamy kursor na początku fragmentu, który chcemy usunąć. Klikamy i zaznaczamy dany fragment.
Pierwsze edycje – usuwanie
Klikamy przycisk Odtwórz, by upewnić się, że fragment, który zaznaczyliśmy, rzeczywiście chcemy usunąć. Następnie na klawiaturze wciskamy klawisz Delete. Zaznaczony fragment zostanie usunięty, jednak zamiast przerwy, plik dźwiękowy zbliża się do siebie po obu stronach usuniętego fragmentu.
Zapisywanie pliku
Gdy zakończymy edycję naszego podcastu, zapisujemy plik projektu za pomocą Plik › Zapisz Projekt. Przechodzimy do Plik › Eksportuj jako MP3. Możemy zostać poproszeni o odszukanie dekodera Lame oraz zachęceni do wypełnienia pól znaczników ID3 – meta informacji, do której słuchacze będą mieć dostęp poprzez swojego klienta.
Publikacja naszego projektu.
Jeśli chcemy opublikować podcast, musimy utworzyć kanał RSS zawierający listę plików. Publikacja i proces jej tworzenia jest prosty, jeśli skorzystamy z Podifiera na system Windows. Instalujemy go i uruchamiamy. Sprawdzamy też, czy nasze pliki MP3 znajdują się w tym samym folderze.
Tworzymy kanał
Aby utworzyć kanał, wystarczy kilka prostych kroków. Po pierwsze wprowadzamy informacje o naszym serwerze (jeśli coś jest niezrozumiałe, klikamy przycisk Help). Następnie zostaniemy poproszeni o dodanie plików MP3 do kanału. Możemy dodać ich tyle, ile chcemy.
FTP
Po dodaniu plików i wypełnieniu pól z opisem zastaniemy poproszeni o wprowadzenie szczegółowych informacji o FTP. Następnie Podifier utworzy plik kanału i wgra wszystko na nasz serwer. Aby przetestować kanał, otwieramy iTunes, przechodzimy do Advanced i wybieramy Subscribe to podcast. Wprowadzamy adres kanału.
iTunes
Szczegółowe informacje o naszym podcaście będą teraz wyświetlane w iTunes. Aby opublikować je w iTunes, klikamy Music store, a następnie Podcast. Wybieramy Submit a podcast i wprowadzamy adres naszego kanału. Po kilkunastu godzinach nasz podcast powinien być zatwierdzony i uwzględniony wiTunes.
Lista linków do Hostingowych stron: (http://www.archive.org)
Poniżej krótki kurs podcastingu wg serwisu IDG.pl
Tajemnice podcastingu
To musiało w końcu nastąpić. Po eksplozji popularności blogów internetowych przychodzi pora na kolejny etap. Ludzie chcą już nie tylko czytać. Chcą też słuchać! Jeśli masz coś do powiedzenia i chcesz, żeby cię słuchali, spróbuj swoich sił w podcastingu. Co to takiego? Zapraszamy do lektury.
Co będzie potrzebne?
Przygodę z podcastami zaczynamy od skompletowania składników niezbędnych do ich tworzenia, publikowania oraz odczytywania:
1. Do nagrywania wystarczy standardowy komputer z kartą dźwiękową i wejściem mikrofonowym. Będziesz również potrzebował słuchawek z mikrofonem. Zdecydowanie najwygodniejsze są mikrofony połączone ze słuchawkami, używane w telefonii internetowej. Zwróć uwagę na to, czy taki zestaw ma specjalny filtr, który wycisza dźwięki otoczenia. Domyślnie podłączasz mikrofon do wejścia MIC na karcie dźwiękowej. Możesz także skorzystać z wejścia Line-In, lecz w takim przypadku musisz użyć tzw. przedwzmacniacza (podłączyć mikrofon przez zewnętrzny mikser). Oczywiście możliwe jest rejestrowanie dźwięku za pomocą dyktafonu cyfrowego, telefonu komórkowego czy odtwarzacza audio z opcją nagrywania i transmitowania plików do komputera.
2. Do zapisu i edycji dźwięku w komputerze niezbędny będzie edytor audio. Polecamy prosty i bezpłatny program Audacity, który sprosta wymaganiom początkującego i średnio zaawansowanego podcastera. Zaprezentujemy również bardziej kompleksowe narzędzie – aplikację o nazwie Propaganda, służącą do rejestrowania i publikowania podcastów.
3. Gotowe pliki będą przechowywane na serwerze WWW i pobierane stamtąd przez innych. Trzeba zatem wykupić na takim serwerze odpowiednio dużo miejsca lub założyć serwer samodzielnie na twardym dysku własnego komputera.
4. Do komunikacji z serwerem internetowym wykorzystamy klienta FTP (do tego doskonale nada się klient FTP Total Commandera, popularnego menedżera plików).
5. Początkującym użytkownikom pokażemy narzędzie, które automatycznie tworzy kanał RSS do dystrybucji podcastów. Posłuży nam do tego program FeedForAll. Bardziej zaawansowanym wyjaśnimy, co się powinno znaleźć w pliku takiego kanału.
6. Gdy publikację pierwszego własnego podcastu będziesz miał już za sobą, wskażemy ci wygodne narzędzia do subskrypcji i odczytywania dźwiękowych publikacji (iPodder, iTunes, Doppler).
Próba mikrofonu. Jak mnie słychać?
Propaganda to przykład kompleksowego programu do tworzenia i publikowania podcastów.Kliknij, aby powiększyćPropaganda to przykład kompleksowego programu do tworzenia i publikowania podcastów.Jeśli podłączyłeś i właściwie ustawiłeś słuchawki i mikrofon, możesz przystąpić do zarejestrowania pierwszego podcastu w edytorze audio Audacity. Po uruchomieniu programu musisz ustawić źródło sygnału, który będzie zapisywany. Na górnym pasku głównego okna widnieje rozwijana lista, z której w naszym przypadku wybierasz pozycję Mikrofon. Wyreguluj poziom sygnału wejściowego i wyjściowego za pomocą suwaków z ikonami mikrofonu i głośnika. Nie musisz tworzyć nowej ścieżki. Program wykona to samodzielnie w momencie rozpoczęcia rejestracji dźwięku. Zanim jednak rozpoczniesz nagrywanie, zajrzyj jeszcze do panelu ustawień i skonfiguruj jakość oraz format końcowy (z menu Plik wybierz polecenie Ustawienia, a następnie kartę Audio I/O). W sekcji Nagrywanie najbardziej interesująca jest rozwijana lista Kanały. Do nagrywania głosu wystarczy zapis monofoniczny 1 (Mono). Zmieniając dźwięk stereofoniczny na monofoniczny, znacznie zredukujesz końcowy rozmiar pliku. Dodatkowo możesz zmniejszyć również częstotliwość próbkowania ze standardowych 44100 Hz na 22050 Hz bez większej utraty jakości (karta Jakość). Audacity zapewnia możliwość eksportu gotowego nagrania do postaci pliku MP3. Wymaga to jednak uprzedniego pobrania i zainstalowania dodatkowej wtyczki (LAME MP3 Encoder ze strony http://audacity.sourceforge.net ). Przejdź na kartę Formaty pliku, w sekcji Ustawienia eksportu dla MP3 zlokalizuj wtyczkę za pomocą przycisku Znajdź bibliotekę, a następnie ustaw jakość pliku w rozwijanym oknie Częstotliwość bitowa (w wypadku głosu wystarczy 128 kb/s).
Nasz blog ma już kanał RSS. W sekcji Links znajdziesz go pod odnośnikiem Kanał RSS.Kliknij, aby powiększyćNasz blog ma już kanał RSS. W sekcji Links znajdziesz go pod odnośnikiem Kanał RSS.Przyciśnij teraz przycisk Nagrywanie i zacznij mówić do mikrofonu. W głównym oknie pojawi się ścieżka z zapisem twojego głosu. Gdy skończysz, wystarczy przycisnąć Stop. Na początku mogą ci się zdarzyć potknięcia językowe czy dłuższe pauzy. Nie przejmuj się tym – będziesz mógł je usunąć i w ich miejsce wstawić nagrane ponownie fragmenty. Podczas odtwarzania obserwuj przesuwający się nad ścieżką znacznik i lokalizuj miejsca, które należy usunąć. Widok ścieżki możesz dowolnie skalować za pomocą lupy. Wybierz narzędzie Zaznaczanie z panelu w lewym górnym rogu ekranu. Zaznacz nim fragment ścieżki, którego chcesz się pozbyć, i naciśnij klawisz [Del]. W analogiczny sposób możesz wycinać fragmenty z innej ścieżki, wklejać je, przesuwać w czasie i w ten sposób edytować treść przekazu. Dodatkowo Audacity ma opcję importu wcześniej zarejestrowanych ścieżek audio w formatach WAV, AIFF, AU, MP3 lub Ogg Vorbis (polecenie Importuj plik audio w menu Projekt). Zwróć uwagę na rozbudowane menu Efekty, którego funkcje mogą uatrakcyjnić i poprawić jakość nagrania. Gdy ścieżka jest już gotowa, pozostaje zapisać ją w pliku MP3. Z menu Plik wybierz polecenie Eksportuj jako MP3 i nadaj plikowi w miarę krótką i czytelną nazwę (najlepiej zawierającą datę rejestracji). Kolejnym etapem jest odpowiednie opisanie pliku za pomocą znaczników ID3. Ułatwi to słuchaczom identyfikację nagrania i dostarczy im odpowiednich informacji o autorze oraz treści podcastu. W oknie Edycja tagów ID3 pliku MP3 wypełnij wszystkie niezbędne pola. Możesz oczywiście skorzystać z zewnętrznego narzędzia do edycji. Im dokładniej je wypełnisz, tym lepiej dla słuchacza.
Przykładem kompleksowego narzędzia do tworzenia i publikowania podcastów jest z pewnością program Propaganda ( http://www.makepropaganda.com ). Interfejs programu został podzielony na trzy okna. Na górze po lewej stronie znajduje się biblioteka, do której importujesz pliki w formacie MP3, WMA lub WAV. Po prawej stronie masz do dyspozycji playlistę, czyli spis wszystkich segmentów danego nagrania z możliwością przesuwania ich względem siebie i dodawania różnych efektów (rozwijane paski Add Transition oraz Add Sound Effect). Na samym dole umieszczono znany już z Audacity pasek, na którym znajdują się zarejestrowane i zaimportowane ścieżki. Możesz je płynnie skalować suwakiem umieszczonym powyżej. Edytowanie ścieżek (wycinanie, wklejanie, kopiowanie) wygląda podobnie jak w Audacity.