Stary dobry rocznik 69 czyli jeden z najstarszych polskich podcasterów. Nadawał z Warszawy. Członek Rady Siedmiu Sędziwych. Człowiek, bez którego zapewnie podcast polski nie wyglądał by tak jak wygląda teraz. Jest w polskim podcastingu od samego początku.
Jeden z założycieli ruchu, nadawał od wiosny 2005 roku i był jednym z ludzi którzy bardzo mocno promowali polski podcasting. Jego POZYTYWNE ZACISZE było rewelacyjnym podcaście o bardzo wysokiej jakości technicznej i merytorycznej. Wielu podcasterów zazdrościło mu i głosu, tematów oraz kontaktów z tuzami Polskiego Radia.
Borys założył pierwszy Katalog Polskich Podcastów oraz Tygodniowy Przegląd Polskich Podcastów. Wraz z Lukaszem witkowskim oraz ze swoim synem Bartkiem stworzył bardzo udany projekt, który przez pierwsze lata polskiego podcastingu walnie przyczynił się do rozpropagowania naszego ruchu.
Z czasem do przeglądu zaprosił Przemka Szczepaniuka, Lukasz Mocka oraz Filipa Dawidzińskiego. Projekt dobrze funkcjonował, do czasu, kiedy Borys wywierał presje na współprowadzących, dotyczącą czystości, poprawności języka. Po prostu chłopaki mieli luźne, acz bardzo merytorycznie podejście do prowadzenia tygodniowych przeglądów, podczas gdzie, Borys był bardziej sztywny i mocno “spięty” podczas programów. Zbiegiem czasu napięcia rosły, trójka chłopaków odłączyła się do TPPP i założyła swój PODCASTOFON. Borys prawie od początku działania ruchu podcastowego preferował nazwę przez K, czyli podkast, gdzie reszta branży wolała oryginalną nazwę przez C.
Kolejnymi projektami Borysa to MóJ ODTWARZACZ, w którym prezentował i wciąż prezentuje muzykę creative commons, z serwisów jak Jamendo, oraz projekt BRATANEK IKARA, gdzie uczył sie pilotażu na Florydzie. Kursu nie ukończył, zatęsknił za krajem, rodziną i wrócił. Kolejnym projektem to NAUKA XXI wieku.
Borys był zawsze lubiany, każdy doceniał jego pasje i zaangażowanie w rozwój podcastingu na początku, ale był dość sztywny w swych osądach, co powodowało problemy we współpracy i tworzenia nowych serwisów oraz w rozwoju ruchu.
Z czasem opuścił podcasting, wyemigrował do internetowego Radia WNET, gdzie ma swoje audycje.
Jego podcast Pozytywne Zacisze – WOŚP zdobył nagrodę European Podcast Award w kategorii Non-Profit. Ogólnie Borys zapoczątkował dużo rzeczy, był prekursorem poprawności politycznej oraz dbania o język, o montaż i detale i wiarygodność. Z czasem wyemigrował na meandry ruchu i zupełnie odłączył się od głównego ruchu ideowego, tworząc swoje projekty niezależnie.
Dobre strony Borysa
Magazyn Pozytywne Zacisze | Nauka XXI wieku | Mój Odtwarzacz | Lekcje z Wiki
Blog | Taka Książka | Radio Warszawa Zacisze | Audycje dla WOŚP
Rocznik 1978, mąż i ojciec, mieszka w Konstancinie, na co dzień pracuje w Warszawie, w mediach i IT. Od dawien dawna jest miłośnikiem i popularyzatorem polskich (i nie tylko) komiksów. Jest autorem m.in. komiksów internetowych Co mówiłem, durniu? oraz KLASTER – dorastanie i tak jest do dupy, które zostały potem wydane w zeszytach własnym nakładem. Założyciel i administrator Polskiego Centrum WebKomiksu. Jest także jednym ze współtwórców magazynu komiksowego “Kolektyw”, do którego pisze scenariusze. Prywatnie zagorzały fan Batmana – kolekcjonuje, a także prowadził podcast z recenzjami jego przygód. Tak, to wszystko o komiksach, ale od kilku lat jest też wzorowym i przykładnym podcasterem. Choć tematycznie porusza się w meandrach zainteresowań ludzkości, to jego przysłowiowa regularność i konsekwencja w publikowaniu kolejnych odcinków jest wzorcem dla środowiska.
Lubi publiczne podcastowe pyskówki, spory oraz nasze własne, podwórkowe aferki. Jednak zazwyczaj ma rację a jego opinie mają wiele wspólnego z prawdą, co deprymuję jego oponentów.
Jego podcastowe tytuły to podcast o Batmanie – B180, K-Pok, Gniazdo światów oraz “zgrupowanie” podcastów pod nazwą Kombinat. Jest w polskim podcastingu od 2007 roku.
Dobre Strony z Bartka:
http://www.gniazdoswiatow.net | http://k-pok.gniazdoswiatow.net/
http://kulturaliberalna.pl/tag/bartek-biedrzycki
Kim jest Filip?
Członek Rady Siedmiu Sędziwych. Jedna z dwóch osób, oprócz Martina Lechowicza, która wciąż regularnie nadaje. Jego podcast Nie Tylko Dla Orłów jest jedynym projektem, który prawie nie przerwalnie nadaje od 2005 roku. Podcast NTDO od początku nadawał we wtorki, z czasem, ze wzg na ilość materiału i płodność autora także w piątki ukazywały się nowe odcinki.
Filip często podróżował, co skutkowało trzema seriami:
American Experience – wiosna 2009 – podróż do USA – odcinki publikowane codziennie
Experiencia Americana – wiosna 2012 – podróż do Panamy – odcinki publikowane codziennie
Afrykańskie podróże dźwiękowe – jesień 2012 – podróż do Maroka, Afryki zachodniej, Gibraltaru oraz Hiszpanii – odcinki publikowane codziennie.
Z racji, że nie jest grzecznie pisać o sobie, w swoim serwisie, to redaktor naczelny poprosił kilka mniej lub bardziej przychylnych osób o kilka słów. Zatem poniżej kilka z nich.
Wiek ma znaczenie! Nie, nie… nie wiek człowieka, ale czasy w jakich żyć nam przyszło. Szczególnie wiek XXI ma znaczenie, w którym to króluje plastik i polityczna poprawność…
Szczęśliwie dla tych, którym jeszcze odrobina własnego rozumu pozostała, znaleźć w sieci można ludzi którzy nie poddali się ‘normom’ tego XXI wieku sztucznych ludzi, sztucznych poglądów i wypowiedzi politycznie wyważonych, oraz spodziewanych efektów w każdej dziedzinie poruszanych tematów.
Filip jest idealnym przykładem człowieka o własnych poglądach, które w zgodzie idą ze zdrowym rozsądkiem. Filip ma artystyczna duszę i to co robi, robi często dla innych. Jest człowiekiem kochającym innych tak jak i siebie samego a czasem nawet bardziej tych innych. Nie odmawia w potrzebie, nie zapomina o bliskich, poświęca czas prywatny na pomoc innym, śle pocztówki z każdego zakątka świata w którym się znajdzie a do tego nie boi się powiedzieć co naprawdę myśli.
Jako podcaster jest przykładem ogólnie rozumianej sumienności. Nagrywa regularnie od wielu lat i dzieli się swoimi przygodami ze wszystkimi, którzy ciekawi są zarówno świata, jak i ludzi. Czasem bywa, że podzieli się z nami swymi sprawami prywatnymi, co nie jedną już osobę za serce złapało…
Bywa, że Fi, jak się sam nazywa, swą artystyczną duszę wynosi na piedestał i wówczas nie do końca jest rozumiany, ale taki właśnie jest Filip i wcale nie potrzeba nic kombinować, ale zwyczajnie wystarczy być otwartym na ludzi, oraz na świat aby zaakceptować jego indywidualizm, aby cieszyć się tym, co nam daje i aby stać się lepszym człowiekiem, aby dostrzec jak piękny jest ten świat i że to my wszyscy tak naprawdę tworzymy naszą rzeczywistość. To właśnie daje każdemu z nas Filip w swym podcaście Nie Tylko Dla Orłów.
Autor znany redakcji
Druga rozprawka o Filipie.
Mój ulubiony podcast prowadzi skromny lecz niezwykle utalentowany Filip D.
Z pochodzenia Poznaniak (co za sknera), zawód wykonywany – grafik komputerowy. Zakochany w Apple, iPodach i Macach. Zawsze ciekawie, zawsze co tydzień, zawsze co wtorek wsłuchuję się w zachrypnięty głos prowadzącego gdy próbuję dojechać do pracy zakorkowaną autostradą M50. Właściwie to zawsze niecierpliwie czekam na wtorkowe poranki gdy ściągam nowy epizod i próbuję odgadnąć czym dziś zaskoczy mnie prowadzący. Filipa miałem okazję poznać osobiście. Bezkompromisowy, nieprzewidywalny, nieobliczalny, oryginalny. On jest po prostu czadowy! Choć na co dzień ma lekko niewyparzony język i potrafi zajść za skórę, to jednak lubię słuchać jego cotygodniowych wypocin. Zapraszam do słuchania!
Autor znany redakcji
Filip “D” jak … no nie ważne z resztą. Poznaniak – i co ważniejsze, szczyci się tym pochodzeniem. Nadworny grafik, niebywale marudny, acz skromny. Głośno chrapie, więc często rzucają go kobiety. Pija białą herbatę podawaną jedynie w szklankach z koszyczkiem. Wydaje mu się, że modniś z niego i esteta. Ubiera się wyłącznie w firmie Zara. Rozbiera się w domu. ZUS dorwał go i rozlicza w Irlandii.
(Informacje ze strony PODCASTOFON.pl)
Trochę danych statystycznych, czyli info.
2005 – Założył i prowadzi do chwili obecnej podcast Nie Tylko Dla Orłów
2009 – Pomysłodawca i współzałożyciel Podcastofonu, który prowadził na początku w tercecie, potem w większym gronie. Wypisał się na żądanie w 2011 roku.
2007 – Założenie archiwum “Wincenty Pstrowski” czyli archiwum polskich podcastów
2012 – Założenie serwisu informacyjnego “Podcast.com.pl”
Strony
www.nietylkodlaorlow.com | www.archiwum-wincentego.pl | www.podcast.com.pl
www.wincenty-pstrowski.pl | www.podcastofon.pl
Choć za pierwszy polski podcast uznawana jest, prowadzona przez dwóch Włochów – Perluigiego i Leonardo, audycja “Warsaw Calling”, która zaczęła publikację odcinków w lutym tegoż roku; za pierwszego faktycznie polskiego podcastera uważa się zwykle Jacka Artymiaka.
Projekt Włochów powstał jeszcze szybciej niż zniknął, więc mało kto go słyszał, ale historia, jak powyżej zapisałiśmy musi uznać poprawną kolejność. Mimo to Jacek jest uznawany za faktycznego, jedynie słusznego ojca polskiego podcastingu. Postać to bardzo enigmatyczna, mało o Jacku wiadomo. Zaczynała nadawanie w Lublinie, jego projekt to Podcasting.pl. Jacek często w swych nielicznych odcinkach poruszał tematy techniczne. Jacek po mimo byciem Ojcem, dość krótko nadawał, raczej swoimi odcinkami nie zasłużył się na dozgonną pamięć, aczkolwiek pomagał na początku bardzo mocno pierwszym polskim podcasterom rozgryzać tajniki RSSa i tworzenia stron.
Z czasem przeniósł się do Londynu, słuch o nim zaginął, ale od czasu do czasu na różnych forach odnajduje się jego wpisy i komentarze. Jacek na początku polskiego podcastingu wykupił wszystkie możliwe polskie podcastowe domeny, z czasem cedując je na Lukasza Witkowskiego. Zcedował także na niego swój projekt Podcasting.pl, który doczekał się ponad 70 odcinków. Lukasz pisał tak:
(…) Nazywam się Łukasz Witkowski. Założycielem i pierwszym prowadzącym ten podcast był Jacek Artymiak – przez wielu uważany za ojca polskiego podcastingu. W lutym 2005 roku został opublikowany pierwszy w historii epizod polskojezycznego podcastu. Byl to oczywiscie premierowy odcinek podcasting.pl. Niestety w chwili obecnej Jacek pracuje nad innymi projektami, wiec to na mnie spada mily obowiazek prowadzenia tego podcastu. Kolejne epizody beda ponumerowane zgodnie z numeracja zaproponowana przez Jacka. Czego mozecie sie spodziewac? Przede wszystkim informacji o nowo powstałych polskich podcastach, uzytecznych informacji dotyczacych sprzetu do nagrywania, porad doswiadczonych podcasterow, ciekawych wywiadow, wspomnien. Nie zabraknie tez materialow promocyjnych polskich podcastow. Stay tuned 🙂 (…)
Koniec końców projekt Podcasting.pl jest w posiadaniu Przemka Szczepaniuka.
Dobre Strony Jacka
http://artymiak.com | http://podcasting.pl/
Najmilszy podcastowy głos świata. Mógłby pracować w sex telefonie, ale wybrał podcasting. Współżałożyciel PODCASTOFONu i działacz w latach 2009-2011.
Urodzony megaloman i macho. Mówca i bajkopisarz. Z racji urzędowania w jednej z nielicznych mordo…yyy jadłodajni w okolicy, ma wciąż problem ze znaczną nadwagą, odchudza się na dworcach PKP podczas ośmiominutowych przesiadek. Jak nie przemyca alkoholu, to pije. Jak nie pije to pracuje a jak nie pracuje to udziela się na stronie… pociągając z gąsiorka chrzczone wino z własnej piwniczki. Obcenie mieszka i pracuje w Malborku prowadząc audycje w tamtejszym radio oraz montując programy. Nadaje już bardzo rzadko.
Dobre strony Papy
http://papacafe.pl/
Po abdykacji i porzuceniu podcastingu przez Jacka Artymiaka, Lukasz stał się nowym ojcem. Cappo di Tutti polskiego podcastingu. CDN
Podcast Bez Nazwy – dziecko, pierwsze Macieja. Oprócz podcastu ma żonę oraz dwójkę dziewczynek. Nadaje z wrocławia i jest jednym z bardziej lubianych i poważanych polskich podcasterów. Pomimo, że przekroczył już ponad 100 kilo żywej wagi, wciąż jest aktywny na łamach naszych podcastowo-facebookowych rozmów 😉
Jego BEZ NAZWY to jeden z ciekawszych propozycji na rynku. Bezkompromisowy, prawdziwy, z ciętym językiem zawsze przykłada serce do swych odcinków. Ciekawa treść, dobra jakość oraz zaskakujące tematy – to wszystko znajdziecie w jego podcastach.
A tak opisywaliśmy Macieja w Serwisie Podcastofon.
Hodowca loków, brody i spanieli angielskich. Pies mu mordę lizał. Ma w swej posiadłości służącego – Johna oraz żonę. Kocha córkę, Ukrainki i Gienka, jak jest w Ameryce. Wielbiciel zielonej herbaty z pianką na dwa palce. Ponoć widziano go, jak po nocach dorabia w pobliskiej mordowni jako taper. Czasem buja w obłokach a czasem buja się na huśtawce z kolegami z podwórka. Festung Breslau, czyli tam go znajdziecie.
Dobre strony Macieja
www.beznazwy.net
Marcin Czerczak. Pihont. Warszawiak, znaczy się będzie butny i uważał się za lepszego. Ale nie jest do końca tak źle 😉 Pierwsze jego podcastowe działania datują się w roku 2009, to podcast prowadzony z kolegą, w duecie pod nazwą Pihontarium. Projekt zyskał uznanie środowiska i został dobrze przyjęty. Po kilku odcinkach niestety jego partner wyemigrował do Kanady i słuch po nim zaginął. Od tego czasu Marcin zaczął prace solo.
W 2010 roku powstał nowy projekt. Szef, choć mówi o sobie CEO, czyli pomysłodawca serwisu POLSKI PODCASTING. Trzyma wszystko w ryzach jak nikt nie patrzy. Streetworker i vloger. Stworzył bardzo ciekawy i interesujący serwis, dający miejsce, reklamę oraz pozytywne wibracje dla tych, którzy chcą zainstnieć w polskim podcastingu. Przyczynił się do rozwoju podcastingu polskiego, wypracował platforme współpracy i publikacji nowych podcastowych pozycji, choć też jego działania czasem były źle przyjmowane przez część podcasterów.
Wracając do serwisu Polski Podcasting, nazwa serwisu jest trochę na wyrost, bo Marcin od dość nie dawna istnieje na polskiej mapie. Niektórzy mają mu zatem za złe, że rości sobie prawa do bycia jedynie słusznym Polskim Podcastingiem. Tak czy owak ma się dobrze, lecz po skłóceniu ze środowiskiem, w 2012 roku wypisał się ze środowiska i teraz solo, zajmuje się innymi zagadnieniami utrwalania dźwięku.
Na uwagę zasługuje jego serwis Bezdomni, gdzie przybliża tematy ubóstwa i bezdomności.
Dobre strony Marcina
http://polskipodcasting.com/ | http://polskipodcasting.com/k/pihontarium/
http://www.youtube.com/user/Pihontarium
Martin Lechowicz – członek Rady Siedmiu Sędziwych. Jedna z dwóch osób, oprócz Filipa Dawidzińskiego, która wciąż regularnie nadaje. I choć jego Masa Krytyczna nie nadaje, to wciąż na fali z nowymi projektami. Martin to jeden z nielicznych osób, które wypłynęły na falach polskiego podcastingu na głębokie wody. Zaistniał jako bard, który swoimi piosenkami oraz teledyskami podbił polski świat YouTube’a.
Martin zrobił dla polskiego podcastingu najwięcej, nie robiąc w zasadzie nic, i choć w swoich piosenkach, teledyskach nie reklamował ani polskich serwisów podcastowych ani poszczególnych projektów, to z biegiem czasu stał się dość mocno rozpoznywalny. Niestety nie jako podcaster, ale jako bard i pieśniarz.
Martin nadaje od początku, od maja 2005 roku i jego język i sposób przekazu jest dość kontrowersyjny. Mówi wprost, co myśli, często używając wszelkiego typu “pierdzących, fekallicznych i śmierdzących” dźwiękowych przeszkadzajek. To wszystko powodowało zainteresowanie młodej publiki, wręcz małolatów lubiących tego typu klimat. Aż po dzień dzisiejszy, w swoich podcastowych projektach Martin uskutecznia ten styl, często i gęsto porusza w swoich tematach “gównianie tematy”.
Martin poprzez swój styl nadawania zyskał wielu naśladowców jego stylu, czyli nowych podcasterów, którzy kopiowali jego manie mowienia, styl montażu oraz poruszane tematy.
Oprócz Masy Krytycznej, Completely Unproffesional Martin od 2006 roku prowadzi projekt ODWYK, czyli katolickie religijne pogadanki na tematy religijne.
Z biegiem lat Martin kontynuował swój projekt MASA KRYTYCZNA, w wakacyjnym czasie wybywał w Polskę, jeżdżąc na motorze stworzył projekt COMPLETELY UNPROFFESIONAL czyli taka Masa Krytyczna z drogi.
Od początku współpracował z Hugo Kosińskim, tworząc pierwszy polski serwis podcastowy, gdzie nadawał na żywo. Kontestacja – bo tak nazywał się ten serwis był dobrze odbierany a Martin i Hugo mocno angażowali się w jego tworzenie. O Martine można by pisać wiele, ale zamiast wymyślać farmazony, posłużymy się informacjami ze strony Martina.
Martin Lechowicz – pisarz, publicysta, twórca piosenek, śpiewacz i gadacz do mikrofonu. Pisze, śpiewa, filmuje, ale przede wszystkim wymyśla. Specjalizuje się w rozrywce. Jego felietony czytało kilkaset tysięcy, piosenek słuchało kilka milionów. Co pokazuje jak bardzo ludzie się nudzą.
Twórca:
– Mnóstwa piosenek, najpierw na kanale YouTube, potem na Vimeo. Przeprowadzka nastąpiła, bo miał dość chamstwa komentujących na YouTube i bycia traktowanym przez zarządców serwisu jak ogon od psa.
– Podcastu Masa Krytyczna, dzięki któremu odkrył, że oprócz programowania można z powodzeniem mówić, pisać, śpiewać, tworzyć, wygłupiać się, rechotać i jest to przyjemniejszy sposób na życie.
– Serwisu Odwyk, gdzie udowodnił, że gadaniem o Bogu i Biblii nie trzeba koniecznie zanudzić ludzi na śmierć.
– Radia Kontestacja, gdzie usiłuje przekonywać ludzi, że wolność jest dobra, kradzież zła, a 2+2=4, nawet jeżeli premier ładnie się uśmiechnie i powie, że wcale nie.
– Komiksu kompletnie nieprofesjonalnego, gdzie wymyśla głupkowate historyjki, które daje rysować innym.
– Powieści Teoria Portali, której lektura doprowadziła już wielu do łez, a niektórzy się ponoć nawet posikali (ze śmiechu, rzecz jasna).
– Podcastu radio Zrzenda, gdzie przez wakacje 2012 promował zrzendzenie w narodzie.
– Komiksu Zupa Pomidorowa, czyli historyjek o redaktorze Redaktorze, który zachowuje medialną postawę w polskiej rzeczywistości.
Życiorys:
Martin urodził się w Krakowie w czasach PRL-u. Dzieciństwo spędził na czytaniu książek przygodowych, jedzeniu lodów Bambino, obserwowaniu kolejek po kawę i kopiowaniu gier na ZX Spectrum z kasety na kasetę.
W początkowej fazie życia idiota, później zrezygnował z edukacji w państwowych szkołach i poważnie ograniczył oglądanie telewizji. Nieuleczalny programista. Z zamiłowania wymyślacz i pisarz. Bardzo lubi ludzi, nawet takich, z których się śmieje. Z przekonania libertarianin-minarchista oraz chrześcijanin biblijnie fundamentalistyczny. Pierwsze oznacza dążenie do tego, żeby państwo się od ludzi odpieprzyło, a drugie, żeby to samo zrobił kościół. Z urodzenia szlachcic polski herbu Gryf, później baron Sealandii.
Ciąg dalszy nastąpi…
Urodzony na dolnym śląsku niezwykle płodny polski podcaster o bardzo ciekawej formie wypowiedzi. Ale o tym później. Współzałożyciel PODCASTOFONu, techniczny geniusz, jeśli chodzi o budowę stron www. Założył także forum polskiego podcastingu, które jednak w niejasnych okolicznościach zamknął. Powodem ponoć była niska szkodliwość społeczna i małe zainteresowanie podcasterów 😉
Zapalony kierowca i miłośnik radia trafił do podcastingu słuchając w szoferce, za kierownicą miedzy innymi podcastu NTDO. Po jakimś czasie, po szokującym i pełnym uwielbienia liście do autora powyższego podcastu, spotkał się z nim, zaraził się podcastingiem.
Po nagraniu kilku wspólnych odcinków postanowił zadebiutować własnym projektem pod nazwą MADE IN IRELAND. Z racji miejsca zamieszkania nazwa była bardzo adekwatna. Większość projektów Przemek po kilku odcinkach zarzucał, choć jego motto było takie, że jeśli tracisz pomysł na podcast, czas zacząć nowy, z nowym tematem. Niestety to motto nie za bardzo się sprawdzało w rzeczywistości.
Z czasem Przemek wypuszczał nowe projekty. BRAK SYGNALU, KARBURATOR, DOBRY SOBIE, BIALY KRUK (świat książek). Jego ostatni podcast to KINO MIS, czyli projekt traktujący o polskich filmach, tworzony w tercecie. Jednakże jak większość podcastów Przemka, ledwo dyszy… i ma raptem 5 odcinków.
Przemek ma ciekawą formę mówienia – powolnie i żmudnie cedzi słowa, co czasem powoduje znużenie i senność. Ale na szczęście zdarzały się odcinki gdzie naprawdę miło było słuchać bez filiżanki kawy. Ogólnie Przemek jest lubianym, szanowanym podcasterem, ale ma fochy i lubił co jakiś czas zaszokować towarzystwo ostentacyjnym wypisywaniem się z piaskownicy.
Obcenie wciąż aktywny i z podcastingu przerzucił się na Geogaching, gdzie z dużym zaangażowaniem zaraża nowych ludzi nowym hobby. Reasumując jeden z ważniejszych, choć – jednak już wcześniej wspomnieliśmy – dość chimerycznych osób w polskim podcastingu, ale przyczynił sie do powstania ważnych serwisów oraz ciekawych podcastowych projektów.
Poniżej krótka informacja z serwisu Podcastofon.pl
Przemek eS. (założyciel i działacz w latach 2009-2011)
Technik – mechanik, z zamiłowania traktorzysta. Kamikaze – uwielbia swobodne spadanie z poduszką na plecach. Po pierwszym lądowaniu okazało się, że nabawił się jąkania i płaskostopia. W wolnych chwilach uwielbia aktywne leżenie bykiem. Od ponad 3 lat preferuje zimnego Guinnessa i irlandzkie frytki z octem. Kontakt jedynie dla osób zdesperowanych tutaj (powodzenia).
Dobre Strony z Przemkiem
http://podkasty.pl | http://dobrysobie.podkasty.pl | http://madeinireland.pl/
http://braksygnalu.pl/
Stary dobry rocznik ’71. Lubi mieszać, ale i stać na straży prostej nawigacji po stronie. Ceni sobie czeskie piwko i polskie kobiety, które zniewala Koeselingofonem. Był w wojsku, dosłużył się kaprala i hemoroidów. Banita w Polsce, aktualnie poddany Królowej Angielskiej. Tytuł Lordowski kupił od ruskich na stadionie X-lecia, dlatego “von” a nie “sir”.
Robert stworzył podcast PROBA MIKROFONU oraz 5 O’clock, ale ne należy on, Robert do pracowitych osób. Znaczy się może nagrywa, ale wyjątkowo rzadko coś publikuje. Wieczny maruda i zatwardziały uparciuch. Po mimo wątpliwej aparycji jest przemiłym człowiekiem, chętnym do pomocy i współpracy. Od prawie samego początku współtworzy serwis PODCASTOFON, który na czas obecny – jako jedyny ze starej bandy – tworzy. Ogólnie jego podcasty to mieszanina turystyczno-społeczna, jakościowo fatalna, ale z racji ciekawych treści zjadliwa.
Dobre Strony Roberta
http://5oclock.org | http://5oclock.org/pm/
Serwis PODCASTOFON Pisze o Andrzeju:
Mówi o sobie że jest chodzącym gdakającym testosteronem i nosi ze sobą swoje jajka. Podcastów, a raczej projektów to ma więcej aniżeli piór na klacie. Gdacze i spogląda na cały świat z wysokości zapyziałej grzędy na jakimś Zabarwałdziu (czort jeden wie, gdzie ten zabity dechami kurnik jest). Lubi ryjówki, pierogi ruskie, kuchnię eksperymentalną na piecu opalanym drewnem oraz dobrą swojską śliwowice. Podobno w kurniku ma wi-fi i na gdakofonie potrafi odbierać maile, możesz to sprawdzić wysyłając mu wezwanie na adres emailowy.
Innymi słowy nowa krew w polskim świecie podcastów. Nie skażony pyskówkami, kłótniami, nie stroji fochów, nie jest uparty, skłonny do współpracy i chętny do dialogu. Jest głównym prowadzacym oraz „managerem” Tygodniowego przeglądu polskich podcastów czyli PODCASTOFONU, który dzięki niemu w dużej mierze wciąż istnieje. Zaczął swoją przygodę z podcastingiem dość póżno, bo na początku 2001 roku, ale szybko zyskał sympatię i został z radością przyjęty w grono podcasterów. Ma brodę, dzieci, żonę oraz kilka projektów podcastowych, które są bardzo cenione. Wielbiciel kawy, starodruków oraz tematów związanych z II wojną światową.
Dobre strony Andrzeja
http://www.dzikiemiasto.net | http://cafe.dzikiemiasto.net | http://www.kurnik.dzikiemiasto.net
http://bajanie.net
______________________________________________________________________________
INNI DZIALACZE POLSKIEGO PODCASTINGU
Równie ważni, warci zaznaczenia, acz zajmujący się innymi przyczółkami. Mogą być też na emeryturze.
PAWEL „PEPE” PROKOPOWICZ
(współpracownik Podcastofonu od 2010 roku)
Skromny, nieśmiały rzeszowiak nadający podcast o bardzo ciekawej nazwie: „Wojewódzka Baza Okrętów Podwodnych”. Projekt ten raktuje o sprawach życiowych, czyli najczęściej opowiadających o tym co się dzieje w koło, o podróżach, wyprawach oraz o ciekawych spostrzeżeniach dnia codziennego. Sam Paweł jest miłośnikiem montaży słowno-muzycznych, kocha żonę, syna oraz wyprawy do Grecji. W polskim podcastingu jest od niedawna, rok 2009 można zapisać jako jego pierwszy.
ROBERT KAMASZYN
(działacz Podcastofonu od 2010 roku)
Przybłęda z Czeskiej Republiki, amator knedlików zapijanych miejscowym piwem. Po godzinach pogrywa w bierki. Podkastów słucha na rowerze, nawet przy 30 stopniowym mrozie. Podobno swój chłop mimo postury i tym samym spoglądania z góry na innych podczas spotkań na żywo. Słucha wszystkiego i wszystko pamięta – istny Robo420cop. Ma mini laptopa z mini ekranikiem, więc czytanie e-maili średnio mu idzie.
Rafał Klima
Swojego czasu najmłodszy polski Podcaster. Zaczynał od wielotematycznych bzdur jednak po czasie ujawnił swoje prawdziwe Ja, choć nie nosi kaptura 24/7 i brzydzi się syntetyczną odzieżą , to mówi o Hip Hopie jakie pierwszy i jedyny. Jeden z najbardziej nieregularnych podcasterów, jednak nie można mu odmówić (słomianego) zapału. Jego głos potrafi uśpić nawet tirowca po wypiciu 10 kaw. Na scenie od 2008 roku wyłącznie na łamach Dyktafonografika ”
Dyktafonografika – Powstanie projektu – Lipiec 2008
JACEK KUCHMISTRZ
(działacz Podcastofonu od 2011 roku)
Ten od luminacji. Urodzony w ubiegłym wieku, przedszkolak, harcerz, judoka, szczęśliwy mąż i tata, ale wciąż niespełniony dziadek. Krytykant, laik internetowy, “szczególarz”. Zawsze świeży, lecz nigdy nie w temacie. Poszukiwacz prawdy absolutnej i historii prawdziwej. Staje z boku, raczej w tle, zawsze drugi. Czasami wesołek a czasami stetryczały maruda. Pija soki domowej roboty, zakąsza własnym chlebem i czasami zapomina się przy Porto z Gabrysią. Nie umie pisać, ale można zawsze spróbować nagrywać podcasty.
MACIEJ DMOWSKI
Minimalnie Drugi. Ekshibicjonista swego głosu live. Kaszkę z mlekiem odstawił całkiem niedawno, ale nie wiadomo jak z cyckiem – czy pozostał przy matczynej piersi, czy przerzucił się na inną? Dał omamić się technice i radzi sobie z nią całkiem nieźle. Niestety wciąż telepatia zawodzi, więc pozostaje kontakt tradycyjny.
AREK TRĘDOWSKI
Wiatry zachodnie wywiały go na wyspę, gdzie wcale nie zaznał spokoju i przez to stał się płodnym podcasterem i tatą, choć wciąż nie dorobił się “czarnego” potomka. Używa i chwali się tym wszem i wobec, że nagrywajkę ma od samego króla (samozwańczego ale jednak). Kiedyś chodził w glanach i miał postawione włosy a teraz nie ma ani glanów ani włosów, ale pogo tańczy jak za dawnych lat.
___________________________________________________________________________
Opinie publikowane na tej stronie są wyłącznie osobistymi wycieczkami słownymi autorów tego serwisu. Jak się komuś coś nie podoba, nie ma szans na korektę stanowiska. Jeśli uważasz, że kogoś pominęliśmy, prosimy dać znać, a twoje życzenie będzie dla nas rozkazem… czyli dodamy kogo trzeba.
___________________________________________________________________________
Jeśli potrzebujesz innych informacji, nie znalazłeś tutaj tego czego szukałeś, NAPISZ DO NAS, odpowiemy z radością prostym, zrozumiałym językiem. Podcasting to luz i radość! Bądź częścią czegoś wyjątkowego.
NAPISZ DO NAS: redakcja@podcast.com.pl